log in

2013-14 Awards

More news...

2014 Boys Track & Field - Minnesota State Academy for the Deaf

2014 Girls Track & Field - Alabama School for the Deaf

2014 Baseball - California School for the Deaf

2014 Softball - Indiana School for the Deaf

2013-14 Div. I Boys Basketball - California School for the Deaf

2013-13 Div. I Girls Basketball - Maryland School for the Deaf

2013-14 Div. II Girls Basketball - Minnesota State Academy for the Deaf

2013-14 Div. II Boys Basketball - Rochester School for the Deaf

2013 Soccer - Rochester School for the Deaf

2013 Soccer - Lexington School for the Deaf

2013-14 Wrestling - Model Secondary School for the Deaf

2013 8 Man Football - Mississippi School for the Deaf

2013 8 Man Football - Minnesota State Academy for the Deaf

2013 11 Man Football - Florida School for the Deaf and Blind

2013 Div. II Volleyball - Minnesota State Academy for the Deaf

2013 Divi. I Volleyball - Maryland School for the Deaf

2013 Div. I Volleyball - California School for the Deaf

Loading...

Fall

8 Man Football - Mississippi
8 Man Football - Minnesota
11 Man Football - Florida
Division I Volleyball - Maryland
Division I Volleyball - California
Division II Volleyball - Minnesota
Soccer - Rochester
Soccer - Lexington

Winter

Division I Boys Basketball - Fremont
Division II Boys Basketball - Rochester
Division I Girls Basketball - Maryland
Division II Girls Basketball - Minnesota
Wrestling - Model Secondary

Spring

Baseball - Fremont
Softball - Indiana
Boys Track & Field - Minnesota
Girls Track & Field - Alabama

Adam Wemmer
California
Darriyan Thomas
California
Nick Jones
Missouri
Kori Koss
Wisconsin
Tabitha Anderson
Minnesota

Football

8 Man Player of the Year
Nick Jones
Missouri
8 Man Coach of the Year
Gordon Weir
Mississippi
11 Man Player of the Year
Jesus Jimenez
Florida
11 Man Coach of the Year
Garrett Wooten
Indiana

Volleyball

Div. I Player of the Year
Darriyan Thomas
California
Div. I Coach of the Year
Vicki Kitsembel
Maryland
Div. II Player of the Year
Tabitha Anderson
Minnesota
Div. II Coach of the Year
Steven Hubmer
Minnesota

Soccer

Player of the Year
Tim Artinian
Rochester
Coach of the Year
Frank Wells
Lexington

Boys Basketball

Div. I Player of the Year
Trace Martin
California
Div. I Coach of the Year
Kevin Kovacs
California
Div. II Player of the Year
Dennis Williams
Fanwood
Div. II Coach of the Year
Mickey Helmick
Missouri

Girls Basketball

Div. I Player of the Year
Tessa Lewis
Maryland
Div. I Coach of the Year
Amy Mowl
Maryland
Div. II Player of the Year
Tabitha Anderson
Minnesota
Div. II Player of the Year
Shaqwanna Green
Eastern North Carolina
Div. II Coach of the Year
Matthew Eby
Wisconsin

Wrestling

Player of the Year
Mijail Enriquez-Biaz
California
Coach of the Year
Thad Ferguson
Model Secondary

Baseball

Player of the Year
Jed Elred
Model Secondary
Coach of the Year
Saul Gervarter
California

Softball

Player of the Year
Darriyan Thomas
California
Coach of the Year
Herman Fluechtmann
California

Boys Track & Field

Track of the Year
Nick Jones
Missouri
Field of the Year
Garrett Springer
Minnesota
Coach of the Year
Steven Fuerst
Minnesota

Girls Track & Field

Track of the Year
Shanieka Coleman
Mississippi
Track of the Year
Kori Koss
Wisconsin
Field of the Year
Destiny McCarter
South Carolina
Coach of the Year
Marvice Robinson
Alabama

Log in or create an account